REGISTRUOTIS

2017-10-04 10:56 Pirmos rajone Mykolinės Reibiniuose (0)

Vida

 

Šiemet pirmą kartą rajone organizuotos Mykolinės. Jas organizavo Reibinių kaimo bendruomenė vadovaujama Adolfo Krščiūno. Pasak jo aplink visokių švenčių, o mes pagalvojome, kad reiktų atgaivinti senolių tradicijas. Kiek senieji reibiniečiai atsimena būdavę įspūdingos bulviakasio šventės, kurios sutapdavo su Šv. Mykolo diena. Šv. Mykolo diena išaušo kaip niekad saulėta, tiesiog saulė žeme ritinėjosi, senoliai pasakytų ruoškimės labai šaltai žiemai. Pats bendruomenės vedlys su pagalbininkais tarp kaimo audėjų raštuotų lovatiesių pakabino savo tapytą Mykolą Arkangelą nugalėjusį slibiną. Artėjo vidudienis. Vieni po kitų ėmė rinktis reibiniečiai kas su pintine daržo gėrybių, kas kvepiančiu pyragu nešini. Jiems įkandin atskubėjo ir kaimynai skaistgiriečiai. Moterų draugijos "Versmė " moterys ir miestelio bendruomenė draugiškai ant vieno stalo dėliojo patiekalus iš bulvių,neapsakomo skonio kavą ir arbatą . Jau tas skaistgiriečių išradingumas. Bendruomenės vyrai Kęstutis Adomaitis, Martas Ginkus ne juokais sakė, kad skaistgiriečiai kitaip nemoka. Jei ruoštis į šventę tai ruoštis, jei važiuoti svečiuosna tai ne bet kaip, o jau jų miestelio moterys tai puikios esančios šeimininkės. Jiems antrino ir Vidmantas Kutka.

Greta skaistgiriečių savo atsivežtas gėrybes dėliojo Žvelgaičių kaimo bendruomenė su vadove Regina Gužauskiene priešakyje. Meno vadovė Vilma Bartašienė su vyrais tuoj ėmė pinti liaudiškų melodijų pynę.

Žagarietė Jolanta Garkalnienė atsivežė mamos megztų pirštinių, kojinių. Pasak moters artėja darganotos rudens dienos, vėsūs žiemos vakarai mezginiai labai pravers jų nemezgantiems.

Maldenių kaimo bendruomenę atstovavo pirmininkė Renata Šidlauskaitė ir į gimtinę trumpam grįžusi Romutė Gramaliauskienė. Romutė į Mykolines atsivežė obuolių sūrio, morkų ir obuolių pyrago ir savo tradicinio karšto naminio vyno. Moteris sakė iš vaikystės prisimenanti kokios linksmos Mykolinės kitaip sakant bulviakasio pabaigtuvės būdavę Reibinių krašte. Skambėdavo dainos, kvepėdavo cepelinai, kugelis, bulvių košė su rgpieniu. Vyrai skanaudavo naminio alaus, vyno. Tame krašte dirbo vadovas Mykolas. Tai buvo reto nuoširdumo žmogus. Būdavo užtrauks dainą, paskui jam visi kaimo vyrai . Smagu prisiminti senovę ir kartu džiugu, kad Reibiniuose dar išlikę senovės papročiai ir muzikantų yra ir dainuojančių netrūksta, tik tos drąsos pritrūksta,- atvirauja kraštietė

Paulina ir Antanas Beržiniai nepraleidžia nei vienos šventės Reibiniuose.Širdis neužleidžia nevažiuoti, kai Paulinos vaikystės kieme vyksta šventės. Širdis džiaugiasi, kad tėviškė nesunyko, o ji gyvuoja bendruomenės aktyvių žmonių prikelta naujam gyvenimui,- džiaugsmo ašarą braukdama sakė Paulina. Jiedu su vyru į šventę atsivežė net dvylikos veislių obuolių.

Nagi prieiname prie šventės kaltininkų reibiniečių. jau sugužėjo gražus būrelis jų. Ant stalo įvairovė patiekalų. Sunku visus išminėti, sunku viską išragauti. Vyndarė Nijolė Andriuškevičienė surengė šešių vynų degustaciją, pagamino baravykų sviestą. Kiekvienas po krislą ir bulviakasio baigtuvių šventė senolių vadinama Mykolinėmis įspūdinga.

Neapsieita ir be svečių. Atvyko rajono savivaldybės tarybos narės,Joniškio VVG atstovės Rimantė Misiūnienė ir Nijolė Valuckienė, Pošupių kaimo bendruomenės pirmininkė Sigita Somoilova, muziejininkai su direktore Rasa Ališauskiene priešaky. Svečiai gyrė reibiniečius už atgaivintas senolių tradicijas ir vis drąsino, kad viskas prasideda pamažu.

Kokia šventė be dainų ir šokių. Būta ir jų. Ilgą nuotaikingąmuzikinę programą dovanojo Skaistgirio gimnazijos benruomenės šokėjai vadovaujami Andriaus Petkausko, Žvelgaičių kaimo bendruomenės kapela vadovaujama Reginos Gužauskienė ir Vilmos Bartašienės, svečiai iš Vilniaus, tradicinės muzikos grupė "Duja". Šventę vedė Gediminas iš Kirnaičių ir reibinietė Žydrė.

Galiausiai solidi komisija įvertino pastangas šeiminkių, šventės dalyvių ir skyrė keletą nominacijų. Tarsi lietumi nominacijomis lijo Skaistgirio kraštui. Nominacija už gražiausiai puoštą stalą atiteko Skaistgirio miestelio bendruomenei, kita nominacija už išradingai pateiktą daržovę - Skaistgirio moterų draugijai "Versmė". Abi nominacijos už skaniausią patiekalą irgi iškeliavo į Skaistgirį. Jos atiteko už kugelį Aldonai Macienei ir už užkandėlę Vidai Urbonienei.

Nominacija už įspūdingiausią daržovę atiteko Žvelgaičių kaimo bendruomenei, o nominacija skoningiausia stalo puošmena - Sandrai Budriuvienei už vynuogių ežiuką.Nominacija "Aromatingiausias vynas' atiteko reibinietei Nijolei Andriuškevičienei už geltonųjų serbentų ir vyšnių vyną asorti. Neliko nepastebėtas ir Aurelijos Narvydienės dygliuotasis melionas. Reta daržovė išaugusi reibinietės darže puikiai tinkanti ir maistui ir dekoracijai.

Nominacijų lietumi ir muzikantų, dainininkų, bei šokėjų supinta liaudiškos muzikos ir dainų pyne Mykolinės nesibaigė. Mintos mįslės keturgyslės, atsakinėta į viktorinos klausimus, vaišintasi ir vakarota iki saulės laidos. Mykolinėse viešėjęs kraštietis policijos pareigūnas Marius Macis susirinkusiems priminė kaip saugiai elgtis kelyje važiuojant dviračiu, tempiant karučius, einant pėsčiomis tamsiu paros metu. Jis pasidžiaugė reibiniečių sumanumu ne tik rengiant šventes bet ir apsaugant save tamsoje.Jūsų komentaras
Jūsų vardas:
Komentaras:
Paskelbti komentarą

Lietuvos bendruomenės internete

Bendruomenių portalas atliko Lietuvos bendruomeninių organizacijų internetinių svetainių apžvalgą. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir pranešti, jei aptikote kokių nors netikslumų el. paštu portalas@bendruomenes.lt

Straipnį rasite čia >>

Taip pat pradėta diskusija apie tai, kokių žinių trūksta bendruomenėms naudojančioms minisvetaines bendruomenių portale. Kviečiame užsukti ir pareikšti savo nuomonę.

Diskusiją rasite čia >>

Ar jau pareiškėte savo nuomonę naujame bendruomenių portalo diskusijų forume?