REGISTRUOTIS

2018-04-27 13:31 Skaistgirio Šv. Jurgio parapija švenčia parapijos titulinius atlaidus (0)

Vida

 Sekmadienis. Diena kaip užsakyta. Iš pat ryto skaisčiai pašvietė saulė išgainiodama ir vėją ir lietaus debesis. Artėjant vidudieniui, Skaistgirio Šv. Jurgio bažnyčios varpai savo gaudesiu skelbė Šv. Jurgio atlaidų pradžią. Klebonijos kieme ant spraksinčio ugniakuro savo šokį ėmė šokti katile verdanti sriuba, pakvipo žolelių arbata. Skubinais žingsneliais miestelio gatvėmis link bažnytėlės artėjo gėlėtomis skarelėmis ryšinčios moterys, pasipuošę vyrai. Nuo senų senovės tikėta, kad pasimeldus į Šv. Jurgį ūkininkų laukai bus derlingesni, aplenks gamtos stichijos. Tad tą dieną visi darbai sustodavo, o parapijos bažnytėlė nesutalpindavo tikinčiųjų. Šiandien viskas kitaip. Atlaidų dieną laukuose lyg bičių spiečiai dūzgė traktoriai, o į Šv.Jurgį pasimelsti rinkosi dauguma senoliai ir vienas kitas ūkininkas. Dar akimirka kita ir atlaidų šv. Mišias aukojantis kaimyninės Žagarės parapijos klebonas kunigas Marius Dyglys homilijos metu pristato Šv. Jurgio gyvenimą, jo nuopelnus. Kviečia melstis į Šv. Jurgį žemdirbių globėją prašant palankių gamtos sąlygų būsimam derliui.

Po atlaidų parapijos klebonas kunigas Andrius Trakšelis kvietė neskubėti namo, o pabendrauti agapėje, prisiminti jurginių papročius. Kokios jurginės be kepamos kiaušinienės, o ir kiaušinių parapijiečiai sunešė kelis šimtus. Ūkininkų žmonos Onutė Kalnienė ir Aldona Stankūnienė mikliai kepė kiaušinienę. Joms talkino Gražina Kriščiūnienė, Paulina Beržinienė. Verutė Borisienė, Vida Norkuvienė, Aldona Macienė pilstė Aliaus Macio virtą jurginių sriubą. Smagu, kad kasmet vis didesnis būrelis tikinčiųjų pasilieka agapėje. Pasak senolių, o kur nuskubėsi sekmadienį ir dar atlaidų dieną. Darbams nudirbti lieka dar šešios dienos. Pasistiprinę jurginių sriuba, paragavę kiaušinienės, parapijiečiai prisiminė savo vaikystės atlaidus, jurginių papročius. Birutė Dauginytė užgrojo linksmą melodiją, pakvietė visus į ratelį. Ratelius keitė liaudiškos dainos, dainas pasakojimai. O štai į gimtinę sugrįžęs policijos pareigūnas Marijus Macis susirinkusiems priminė kaip saugiai elgtis kelyje. Pasak jo artėja vasara, padaugėja keliuose dviratininkų, važnyčiotojų, technikos tad reikia būti atidiems kelyje. Ne tik patiems saugotis, bet saugoti ir kitus. Policijos pareigūnas pasidžiaugė tėviškėnais, kad jie ir šiemet jungiasi į susivienijimą ir startuoja respublikiniame projekte ,,Eismo saugumas bendruomenėse -2018“. Tik bendromis visų pastangomis ne baudžiant, o aiškinant saugumo keliuose svarbą pasieksime rezultatą,- kviesdamas nepamiršti jau dovanotų atšvaitų, liemenių,rankinių einant iš namų tamsiu paros metu sakė kraštietis.

Išklausę priminimų kaip būti saugiems, susirinkusieji vaišinosi šaunių parapijos šeimininkių keptais pyragais, Burnoje tirpo Irenos Šakmonienės, Angelės Paražinskienės, Palmyros Kaikarienės kepti pyragai, Virginijos Kutkienės jurginių čeburekai, Zofijos Pličaitės meduolis, Stanislavos Mundrienės sūris, Verutės Borisienės naminė duona. Neapsieita ir be sveikinimų. Parapijos klebonas kunigas Andrius Trakšelis visų susirinkusiųjų vardu pasveikino Jurgį Radvilą su vardo diena. Varduvinikui šias jurgines primins dovanotas Šv. Jurgio paveikslėlis ir šviesą atspindinti rankinė. Vidmantas Kutka visų atlaidų dalyvių vardu padėkojo svečiui kunigui Mariui Dygliui už suteiktas žinias apie Jurgio paskelbto šventuoju gyvenimą, nuopelnus kurių daugelis iš susirinkusiųjų tikrai nežinojo. Kaip jau nuo senovės įprasta, svečio tuščiomis namo neišleisti, dovanojo lauknešėlį, kuris primins Skaistgirio parapijos šeimininkių dosnumą.

Vakarėjant pakylėti parapijiečiai atsisveikino iki kitų jurginių, kai vėl visi drauge keps kiaušinienę, girs šaunias šeimininkes. Palengva tolo vėjyje plaikstomos gėlėtos skarelės. Jurgis žemę atrakino, panirs rankos į alsuojančią žemę, ją purenti, berti sėklą, sodinti daigą. Jūsų komentaras
Jūsų vardas:
Komentaras:
Paskelbti komentarą

Lietuvos bendruomenės internete

Bendruomenių portalas atliko Lietuvos bendruomeninių organizacijų internetinių svetainių apžvalgą. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir pranešti, jei aptikote kokių nors netikslumų el. paštu portalas@bendruomenes.lt

Straipnį rasite čia >>

Taip pat pradėta diskusija apie tai, kokių žinių trūksta bendruomenėms naudojančioms minisvetaines bendruomenių portale. Kviečiame užsukti ir pareikšti savo nuomonę.

Diskusiją rasite čia >>

Ar jau pareiškėte savo nuomonę naujame bendruomenių portalo diskusijų forume?